Setr - Výjimečné plemeno psa pro milovníky zvířat

Setr

Co je setr?

Setr je výjimečné plemeno psa, které je známé pro svou krásu, inteligenci a oddanost. Jedná se o středně velkého psa s dlouhou srstí a charakteristickými ušima. Setři jsou aktivní a energičtí psi, kteří potřebují dostatek pohybu a stimulace. Jsou to skvělí společníci pro milovníky zvířat, kteří mají čas a energii věnovat se jim. Setr je také často využíván jako lovecký pes díky svému skvělému čichu a vytrvalosti.

Historie a původ setra.

Setr je plemeno psa s bohatou historií a původem sahajícím až do 16. století. Jeho předci pocházeli z Britských ostrovů, kde byli využíváni především pro lov ptactva. První zmínky o setrech pocházejí ze Skotska a Anglie, kde byli chováni jako lovečtí psi šlechtou. Postupem času se setři stali velmi populárními nejen mezi aristokracií, ale i mezi běžnými lovcovými nadšenci. Jejich schopnosti vyhledávat a signalizovat přítomnost divoké zvěře byly velmi ceněny. Dnes jsou setři oblíbenými společníky a rodinnými mazlíčky díky svému vynikajícímu charakteru a krásnému vzhledu.

Fyzické vlastnosti setra.

Setr je středně velké plemeno psa s elegantním a harmonickým vzhledem. Jeho tělo je silné a svalnaté, s hlubokým hrudníkem a dobře osvalenými končetinami. Setr má dlouhou a štíhlou hlavu s mírně zaobleným čelem a stopem. Jeho oči jsou tmavé, inteligentního výrazu. Uši jsou dlouhé, visící a dobře osrstěné. Krk setra je silný a dobře osvalený, přecházející do hřbetu s rovnou a pevnou zádí. Srst setra je jemná, lesklá a dlouhá, se znatelnými pernatými ozdobami na uších, nohou a ocasu. Barva srsti může být různá - od bílé po hnědou nebo černou s různými odstíny.

(setr - 398 characters)

Charakteristika temperamentu setra.

Charakteristika temperamentu setra je jedním z hlavních důvodů, proč si lidé vybírají právě toto plemeno. Setři jsou známí svou přátelskostí a láskou ke své rodině. Jsou velmi oddaní a loajální a rádi tráví čas se svými majiteli. Jsou také velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Setři mají také energickou povahu a potřebují dostatek pohybu a stimulace. Jsou skvělými společníky při venčení, běhu nebo jiných aktivitách na čerstvém vzduchu. Přestože jsou obecně mírumilovní, mohou být někdy trochu plachí vůči cizím lidem, ale s dobrou socializací od štěněte se rychle stávají přátelskými ke všem. Celkově je temperament setra vyrovnaný, klidný a milující - ideální pro rodinného mazlíčka.

Péče o setra.

Péče o setra vyžaduje pravidelnou a důkladnou péči o srst. Setr má dlouhou a hedvábnou srst, která potřebuje časté kartáčování, aby se zabránilo zamotání a tvorbě chuchvalců. Doporučuje se také pravidelné koupání setra, přičemž je nutné použít speciální šampony pro plemena s dlouhou srstí.

Kromě péče o srst je důležité také dbát na zdraví uší a očí setra. Je třeba pravidelně čistit uši a odstraňovat případné nečistoty. Oči by měly být kontrolovány a čištěny podle potřeby.

Další součástí péče o setra je správná výživa. Setr je aktivním plemenem, které vyžaduje vyváženou stravu bohatou na živiny. Doporučuje se krmení kvalitním suchým krmivem pro psy s vysokým obsahem masa.

Nelze zapomínat ani na pravidelné veterinární prohlídky a očkování proti nemocem. Prevence je klíčová pro zachování zdraví setra.

Při venkovních aktivitách je důležité chránit setra před parazity jako jsou blechy, klíšťata a střevní červy. Pravidelné ošetřování antiparazitárními přípravky je nezbytné.

Péče o setra vyžaduje také dostatek pohybu a mentální stimulaci. Setr je energický pes, který potřebuje pravidelné procházky, běhání a hry. Vhodné jsou také různé aktivity jako například agility, poslušnostní cvičení nebo vyhledávání.

Celkově lze říci, že péče o setra je náročná, ale zaslouženě odměňující. Správná péče zajistí zdravý a šťastný život tohoto výjimečného plemene psa.

Vhodné hračky a aktivity pro setra.

Setři jsou energičtí a inteligentní psi, kteří potřebují dostatek fyzického i duševního vyžití. Pro ně je důležité mít vhodné hračky a aktivity, které jim pomohou udržet se v kondici a zabavit se.

Jednou z nejlepších hraček pro setra je míč. Setři mají rádi chytání míče a jejich rychlost a obratnost jim umožňuje hrát tuto hru s nadšením. Doporučuje se použít odolný míč, který vydrží jejich silné čelisti.

Další oblíbenou aktivitou pro setry je frisbee. Tato hra je skvělá pro trénink agility a zároveň posiluje vazbu mezi majitelem a psem. Je důležité použít speciální frisbee pro psy, které je odolné vůči jejich zubům.

Pro intelektuální stimulaci setra jsou vhodné také interaktivní hračky, jako například puzzle nebo rozptylovací kuličky. Tyto hračky skrývají pamlsky nebo malé předměty, které pes musí najít pomocí svého čichu nebo šikovnosti.

Kromě toho je důležité pravidelně venčit setra na dlouhých procházkách a poskytovat mu dostatek času na běhání a hraní se s jinými psy. Setři jsou také vhodní pro různé sporty, jako je například flyball nebo dogdancing.

Pamatujte však, že před zahájením jakékoli aktivity je důležité konzultovat s veterinárním lékařem, zda je váš setr fyzicky schopen provádět danou aktivitu a zda není ohrožen jeho zdravotní stav.

Zdravotní péče a prevence u setra.

Zdravotní péče a prevence u setra je velmi důležitá pro zajištění dlouhého a zdravého života tohoto plemene. Setři mají tendenci k určitým genetickým predispozicím, jako je například dysplazie kyčelního kloubu nebo oční problémy. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a podstupovat preventivní vyšetření. Správná výživa je také klíčová, aby se zabránilo obezitě, která může vést k dalším zdravotním problémům. Pravidelné cvičení a dostatek pohybu jsou také důležité pro udržení dobré kondice setra.

Výcvik a socializace setra.

Výcvik a socializace setra jsou klíčové pro vytvoření poslušného a vyváženého psa. Setr je inteligentní a učenlivý pes, který se rád učí novým věcem. Je důležité začít s výcvikem co nejdříve, ideálně již jako štěně. Důraz by měl být kladen na pozitivní posilování a odměňování za správné chování. Setr potřebuje dostatek fyzické i duševní stimulace, proto je vhodné zapojit ho do různých aktivit, jako je například agility nebo stopování. Socializace s jinými psy a lidmi je také důležitá, aby se setr naučil správně reagovat ve společnosti. S trpělivostí a konzistentností lze setra vycvičit na skvělého společníka a pracovního psa.

Setr jako rodinný mazlíček.

Setr je skvělou volbou jako rodinný mazlíček. Je to přátelské a oddané plemeno, které se snadno přizpůsobuje životu v domácnosti. Setři jsou velmi milující a trpěliví s dětmi, což z nich dělá skvělé společníky pro rodiny s malými dětmi. Jsou také dobře vyrovnaní a snadno se zapojují do rodinných aktivit. Setr je velmi inteligentní pes, což usnadňuje jeho výcvik a socializaci v rámci rodiny. S dostatečným cvičením a stimulací jsou setři šťastní a spokojení ve svém prostředí. Pokud hledáte láskyplného a energického mazlíčka pro vaši rodinu, setr je skvělou volbou!

Závěrem lze říci, že setr je výjimečné plemeno psa pro milovníky zvířat. Je to inteligentní a oddaný společník, který se skvěle hodí pro aktivní rodiny. Před pořízením setra je důležité si uvědomit, že potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Je také vhodné mít dostatek času na jeho péči a výcvik. Setr vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu, jako je dlouhé procházky nebo běhání. Má rád hry s míčem nebo frisbee. Důležité je také poskytnout mu dostatek duševní stimulace prostřednictvím různých cvičení a hraček. Setr je také velmi citlivý pes, který potřebuje lásku a pozornost svého majitele. Pokud jste připraveni na tuto zodpovědnost a máte dostatek času a energie, setr se stane skvělým přírustkem do vaší rodiny.

Publikováno: 15. 11. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Lejla Zábranská

Tagy: setr | plemeno psa