Kouzelný brumbal: Zábava, která vás dostane!

Brumbal

Co je brumbal?

Brumbal je tradiční český strunný nástroj, který se drží mezi koleny a rozechvívá se dřevěnou paličkou. Jeho zvuk je hluboký a dunivý, připomínající bzučení. Brumle se používaly při lidových slavnostech a oslavách, často jako doprovod k tanci. Dnes je brumbal méně známý, ale stále ho můžeme slyšet na folklorních festivalech a v podání některých hudebních skupin.

Historie brumbalu

Brumbal je tradiční česká dětská hračka s dlouhou a zajímavou historií. První zmínky o brumbalu pocházejí už z 14. století, kdy se vyráběly z hlíny a dřeva. Tyto starodávné brumbaly se však od těch dnešních značně lišily. Byly jednodušší a neměly tak propracovaný mechanismus. V 19. století se začaly brumbaly vyrábět z kovu a jejich popularita prudce vzrostla. Vznikaly specializované dílny, které se zaměřovaly pouze na výrobu těchto oblíbených hraček. Brumbaly se staly běžnou součástí dětství a dodnes si drží své kouzlo.

Druhy brumbalů

Včelí svět je plný fascinujících tvorů a jedním z nich je bezesporu i brundál. Věděli jste ale, že existuje více druhů těchto huňatých včelích příbuzných? V České republice se nejčastěji setkáváme s brundálem obecným, který si staví hnízda v zemi. Méně známý je pak brundál podhorní, který preferuje chladnější prostředí. Zajímavostí je, že někteří brundáli si nestaví vlastní hnízda, ale využívají hnízda jiných druhů včel. Tito brundáli se nazývají kukaččí a patří mezi ně například brundál rolní.

Jak vyrobit brumbal

Brumle jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé. Jejich výroba je snadná a zvládne ji každý. Budete potřebovat pouze pevnou nit nebo tenký provázek a knoflík s dvěma dírkami.

Nejprve provlékněte nit dírkami knoflíku a uvažte pevný uzel, aby vznikla smyčka. Nyní navlékněte brumli na ukazováček a palec jedné ruky a druhou rukou několikrát zatočte nit. Poté oddalujte a přibližujte ruce od sebe, čímž se brumle roztočí a začne vydávat charakteristický zvuk.

Můžete experimentovat s různými velikostmi knoflíků a délkami nití, abyste dosáhli různých zvukových efektů.

Brumbal v populární kultuře

I přes svou zdánlivou prostotu se postava Brumbala stala součástí populární kultury. Jeho jméno se stalo synonymem pro mrzouta a bručouna. Využívají ho komici, spisovatelé i tvůrci reklam. Objevuje se v anekdotách, vtipných obrázcích i na tričkách s nápisy.

Fenomén Brumbala dokazuje, že i jednoduchá postava s jasně definovanými vlastnostmi může zarezonotovat u široké veřejnosti. Jeho popularita pramení z kombinace vtipných situací, srozumitelného charakteru a nadčasovosti příběhů.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Simona Novotná

Tagy: brumbal | kouzelnický nástroj