Ford GT40: Legendární závodní auto, které změnilo pravidla hry

Ford Gt40

"Za závodnickou slávou: Představujeme legendární automobil Ford GT40"

Historie modelu Ford GT40

Vítejte! Tady je text pro podnadpis "Historie modelu Ford GT40":

Ford GT40 je ikonický automobilový model, který byl vyvinut v 60. letech minulého století. Jeho vznik byl důsledkem neúspěchu společnosti Ford v úvodních ročnících závodů 24 hodin Le Mans. Henry Ford II se rozhodl, že musí porazit Ferrari, nejsilnějšího konkurenta na trhu.

Ford GT40 byl navržen a postaven ve spolupráci s britskou společností Lola Cars Limited a americkým inženýrem Ericem Broadleyem. První prototyp byl představen v roce 1964 a během následujících let prošel mnoha zdokonaleními.

Model GT40 zvítězil v závodech 24 hodin Le Mans čtyřikrát po sobě mezi lety 1966 a 1969, což je dosud nepřekonaný rekord. Tyto úspěchy umístily Ford GT40 mezi legendy motorsportu a staly se inspirací pro další generace sportovních vozů.

Historie modelu Ford GT40 je fascinujícím příběhem technologického inovátora a jeho touhy porazit svého soupeře ve vrcholném okamžiku motorsportu.

Design a aerodynamika

"Design a aerodynamika" představují klíčové prvky, které dělají z automobilu Ford GT40 jedinečný model. S precizním designem aerodynamických prvků, jako jsou křídla a difuzory, se tento automobil stává nejen rychlostním králem, ale i mistrem stability na silnici. Inženýři společnosti Ford vložili do vývoje tohoto vozu veškerou svou odbornost a zkušenosti, aby vám přinesli neopakovatelný pocit ze řízení této klasické ikony motorismu.

Technické specifikace

Technické specifikace pro Ford GT40:

- Motor: 4,9 litrový V8

- Výkon: 306 kW

- Maximální rychlost: 338 km/h

- Zrychlení z 0 na 100 km/h: 4,5 sekundy

- Pohotovostní hmotnost: 1130 kg

- Délka: 4267 mm

- Šířka: 1778 mm

- Výška: 1016 mm

- Rozvor náprav: 2413 mm

- Palivová nádrž: 113 litrů

Vítězství v závodech

Ford GT40 - Vítězství v závodech

Automobilový model Ford GT40 byl jedním z nejúspěšnějších vozů ve své éře. Díky své aerodynamické konstrukci, vysoké výkonové charakteristice a odolnosti dokázal tento automobil dosahovat vynikajících výsledků na různých závodních tratích po celém světě.

Sérii historických úspěchů započala Ford GT40 již v roce 1966, kdy se stala prvním americkým vozem, který vyhrál prestižní závod 24 hodin Le Mans. Tato vítězství se pak opakovala i následující roky, kdy Ford GT40 umístil na stupních vítězů další velkolepé závody jako Daytona a Sebring.

Ford GT40 tak dnes patří mezi legendy automobilového průmyslu a je stále obdivován fanoušky motorismu po celém světě.

Současné využití a hodnota na trhu

Ford GT40 je ikonickým modelem automobilového průmyslu, který si získal nejen srdce motorsportových fanoušků, ale také prominuje mezi sběrateli klasických vozidel. Dnes, téměř šedesát let od svého uvedení na trh, stále představuje cenný kousek a vyskytuje se ve sbírkách po celém světě. V současné době má Ford GT40 navíc speciální místo v srdcích motoristů díky úspěchu jeho moderního nástupce, modelu Ford GT. To dokazuje i skutečnost, že cena za originál Fordu GT40 na trhu dosahuje deseti milionů amerických dolarů a více. Pokud hledáte vzácný a ceněný kus automobilové historie, Ford GT40 je určitě tou správnou volbou.

Po celých desetiletích výroby se Ford GT40 stal klasikou mezi automobilovými modely. Jeho vítězství v závodech 24 hodin Le Mans jsou dodnes považována za jednu z největších kapitol v historii motoristického sportu. Nyní, po mnoha letech od posledního vyrobeného GT40, je tato ikonická značka často považována za jedno z nejvzácnějších aut na světě. Zkrátka, Ford GT40 je nepochybně jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších automobilů všech dob.

Publikováno: 09. 06. 2023

Kategorie: motorismus

Autor: Petr Handlovský

Tagy: ford gt40 | automobilový model