Legendární BMW M3 E46: Výkonnost a eleganci v jednom automobilu

Bmw M3 E46

Historie a vývoj BMW M3 E46

Historie legendárního modelu BMW M3 E46 sahá do roku 2000, kdy byl poprvé představen jako nástupce úspěšného modelu E36. Tento vůz byl vyvinut divizí BMW Motorsport a byl určen pro silniční i závodní použití. M3 E46 se stal ikonou díky svému výkonnému šestiválci o objemu 3,2 litru s výkonem 343 koní a manuální převodovce. Díky své agresivní estetice a skvělému zvuku motoru si rychle získal oblibu mezi automobilovými nadšenci po celém světě.

Technické specifikace a vlastnosti vozu

BMW M3 E46 bylo vybaveno motorem S54B32, šestiválcem o objemu 3,2 litru s výkonem 343 koní. Tento motor umožňoval zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 5,1 sekundy. Vůz měl manuální šestistupňovou převodovku nebo volitelně i poloautomatickou SMG II. Díky sportovnímu podvozku a preciznímu řízení poskytoval M3 E46 skvělé jízdní vlastnosti a stabilitu i při vysokých rychlostech. Další technické vlastnosti zahrnovaly například karbon-keramické brzdy a elektronicky ovládaný diferenciál pro optimální trakci.

Design a aerodynamika modelu

Design modelu BMW M3 E46 je ikonický a elegantní. Karoserie vozu je charakteristická agresivními liniemi a dynamickým profilem, který zdůrazňuje sportovní charakter vozu. Přední nárazník s velkými otvory pro chlazení motoru a charakteristickou dírou na kapotě dodávají autu agresivní vzhled. Zadní křídlo a difuzor zlepšují aerodynamiku a přilnavost vozu ke silnici i při vysokých rychlostech. Celkový design modelu BMW M3 E46 kombinuje eleganci s funkcionalitou, což ho činí jednou z nejatraktivnějších sportovních limuzín své doby.

Výkon a jízdní vlastnosti

BMW M3 E46 je považováno za jedno z nejlepších vozidel vůbec díky svému výkonu a skvělým jízdním vlastnostem. Srdcem tohoto automobilu je legendární řadový šestiválec o objemu 3,2 litru, který dokázal vyprodukovat výkon až 343 koní při 7 900 ot./min. Díky ideálnímu rozložení hmotnosti mezi nápravy a preciznímu podvozku nabízí BMW M3 E46 skvělou stabilitu v zatáčkách a agilní chování na silnici. Tato kombinace výkonu a jízdních schopností činila z tohoto modelu oblíbeného favorita nejen mezi motoristickými nadšenci, ale i profesionálními řidiči na okruzích po celém světě.

Popularita a hodnota na trhu s ojetými vozy

Popularita legendárního BMW M3 E46 na trhu s ojetými vozy zůstává vysoká i po letech od svého uvedení na trh. Díky kombinaci výkonu, eleganci a sportovního ducha si tento model udržuje stabilní cenu. Zájem o něj projevují jak nadšenci do motorsportu, tak sběratelé klasických automobilů. Vzhledem k omezené produkci a stále rostoucí popularitě se cena zachovává na relativně vysoké úrovni, což potvrzuje jeho prestiž a hodnotu mezi milovníky motorismu.

Publikováno: 20. 05. 2024

Kategorie: auta

Autor: Lejla Zábranská

Tagy: bmw m3 e46 | automobily